Programing.BlogSky.com

 

استیو جابز این لوح را که 499 تا 829 دلار در آمریکا عرضه خواهد شد، چیزی میان تلفن های هوشمند (اسمارتفون) و کامپیوترهای قابل حمل (لپ تاپ) توصیف کرد.
 

 

بی بی سی - شرکت الکترونیکی اپل با رونمایی از لوح-رایانه خود که آن را "آی پد" (iPad) نامیده است به چندین هفته گمانه زنی پایان داده است.
استیو جابز، مدیر کل اپل، این دستگاه را که با لمس کردن صفحه اش کار می کند طی رویدادی در سان فرانسیسکو معرفی کرد.

آقای جابز این لوح را که 499 تا 829 دلار در آمریکا عرضه خواهد شد، چیزی میان تلفن های هوشمند (اسمارتفون) و کامپیوترهای قابل حمل (لپ تاپ) توصیف کرد.
این دستگاه که مثل یک "آی فون"، فقط در ابعاد بزرگ، به نظر می رسد را می توان برای تماشای فیلم، بازی های کامپیوتری و گردش در شبکه اینترنت مورد استفاده قرار داد.

این شرکت با بستن قراردادی با شرکت های نشر "پنگوئن"، "مک میلیان" و "هارپر کالینز" اجازه پیاده سازی مستقیم کتاب های الکترونیکی از طریق "فروشگاه آی بوک" (iBook Store) را می دهد.
آقای جابز گفت: "می توانید مستقیما آنها را روی آی پد خود پیاده کنید."
او همچنین نحوه خواندن مجلات و روزنامه ها روی این دستگاه را نمایش داد.

این وسیله یک صفحه 15 سانتیمتری قابل لمس دارد که اجازه تایپ مستقیم روی صفحه را می دهد. اما امکان وصل کردن یک صفحه کلید به آن وجود دارد.
اپل مدعی است که عمر باتری این دستگاه 10 ساعت است.

این دستگاه با 12 برنامه که از قبل روی آن ریخته شده عرضه می شود که اساسا همان برنامه هایی است که با کامپیوترهای مک عرضه می شود.
اما امکان پیاده کردن برنامه های موسوم به "اَپ" (App) که سایر شرکت ها ساخته اند به روی آن وجود دارد. اینها از جمله بازی هایی است که ابتدا برای موبایل "آی فون" شرکت اپل ساخته شد.
روزنامه نیویورک تایمز نیز "اَپ" ویژه خود برای "آی پد" را در این رویداد به نمایش گذاشت. این اَپ روزنامه نیویورک تایمز را با شکل و شمایلی مثل نسخه چاپی روی "آی پد" ظاهر می کند.
مارتین نیسنهولتز از مدیران ارشد این روزنامه گفت: "ما پیشگام نسخه جدید روزنامه نگاری دیجیتال هستیم."

"آی پد" همچنین شامل اولین نرم افزار "آی تونز" است که امکان خریداری آهنگ و فیلم به صورت مستقیم را می دهد.

ارزان ترین نمونه "آی پد" با 16 گیگابایت حافظه و امکان تماس بی سیم (wi-fi) به اینترنت به قیمت 499 دلار عرضه می شود.
گران ترین نمونه آن با 64 گیگابایت حافظه و امکان تماس اینترنتی از طریق امواج 3G به قیمت 829 دلار فروخته خواهد شد.

البته کاربران همچنین برای استفاده از شیوه تماس با 3G باید یک یک آبونه ماهانه بپردازند.